Jak Mindo może Ci pomóc w rozwoju kompetencji miękkich?

Cieszymy się, że chcesz dowiedzieć się więcej o Mindo. W tym artykule opowiemy Ci szerzej o funkcjach platformy i podpowiemy, jak możesz je wykorzystać, żeby rozwijać kompetencje szybciej i skuteczniej.

Spis treści

Mindo to platforma do rozwijania kompetencji miękkich w organizacjach. To znaczy, że kiedy korzystacie w firmie z Mindo możecie poprawić nie tylko  kompetencje pojedynczych osób lub zespołów, ale polepszyć je w całej organizacji.

Zanim przejdziemy dalej, musimy powiedzieć jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz.

Nie istnieje żaden magiczny sposób, dzięki któremu nauczymy się jakiejś nowej kompetencji, na przykład lepszej komunikacji w zespole czy skutecznego podejmowania decyzji. Zmiana nawyku i opanowanie nowej umiejętności to proces, w który trzeba włożyć wysiłek. Przypomnij sobie, jak wyglądała Twoja nauka jazdy na rowerze albo samochodem. Na początku pewnie było trudno, ale z czasem coraz rzadziej pojawiały się problemy z utrzymaniem równowagi na dwóch kółkach albo spoglądanie na dźwignię skrzyni biegów. Tak samo jest z nauką nowych kompetencji miękkich – żeby coś zmienić, trzeba zaangażować się w proces nauki. W końcu to dzięki godzinom spędzonym za kierownicą dzisiaj jeździsz pewniej, prawda?

To mapa, którą wysłaliśmy w jednym z maili. Pokazuje jak wygląda rozwój kompetencji z Mindo krok po kroku. Dowiedz się, co dokładnie kryją kolejne punkty na mapie i jak Mindo może Ci pomóc w rozwoju kompetencji.

Oceniaj kompetencje organizacji

Co jakiś czas dostaniesz od nas maila z ankietą. Poprosimy Cię w nim o odpowiedzi na pytania, jak jest w Twojej firmie. Na przykład, czy kiedy napotykacie jakąś trudność albo porażkę  potraficie sobie z nią poradzić i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jak to ma się do rozwoju Twoich kompetencji? Dzięki odpowiedziom dostajemy informacje, jak są rozwinięte Wasze poszczególne umiejętności i możemy przesyłać do Ciebie i innych pracowników Impulsy, które pomogą Wam rozwijać to, czego naprawdę potrzebujecie.

Wdrażaj Impulsy

Wiesz już, że Impulsy, to konkretne sposoby działania, które pomagają rozwijać nowe umiejętności.  Każdy Impuls jest krótką porcją wiedzy podaną ze wskazówkami jak stosować ją w praktyce. Impulsy pełnią bardzo ważną funkcję – pomagają budować nawyki

“Budowanie nawyków” brzmi jak coś, na co trzeba poświęcić długie godziny, prawda? Jedną z większych przeszkód w skutecznym uczeniu się czegoś nowego jest przeświadczenie, że aby zacząć, potrzebujemy wiele wolnego czasu.

Tymczasem znacznie lepsze efekty daje ćwiczenie codziennie, nawet przez kilka minut niż raz w tygodniu przez dwie godziny.

Dlatego Impulsy w Mindo są krótkie i praktyczne. Dowiadujesz się na przykład co robić, żeby lepiej słuchać innych, następnie dostajesz konkretne wskazówki, w jakich sytuacjach i jak często stosować dane zachowania. Możesz je też od razu wprowadzić do swojej codziennej pracy i ćwiczyć umiejętność słuchania podczas spotkań zespołu lub rozmów z klientami. Tak samo działa nauka innych kompetencji.

Bez czasochłonnych przygotowań i wielogodzinnych sesji nauki. To trening umiejętności, w którym nie odczujesz wkładanego wysiłku, a szybko zobaczysz efekty.

Sprawdzaj swoją wiedzę

Po zapoznaniu się z każdym Impulsem czeka na Ciebie krótki test wiedzy. Ten test nie jest dla ocen – odpowiadanie na pytania pomoże utrwalić wiedzę z danego Impulsu. Po teście dostajesz też do wykorzystania dodatkowe “Power tipy”.

Realizuj wyzwania

Do każdego Impulsu przygotowaliśmy także Wyzwania, czyli krótkie zadania do wykonania.

Wyzwania pomogą Ci zacząć wdrażanie Impulsów w codziennych sytuacjach w pracy. Bez szukania w kalendarzu wolnego czasu na rozwój albo sprzyjającej okazji. Dzięki wyzwaniom nie musisz pamiętać, żeby zacząć pracować nad tym, czego się dowiedziałeś. Pomysły na wdrażanie nowej wiedzy trafią bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową.

Znajdziesz je na stronie głównej swojego dashboardu, na dole strony, w sekcji:

Dawaj i otrzymuj kudosy

Sukcesy trzeba świętować! Każdy lubi dostawać pozytywny feedback, ale możliwość dawania go innym może być równie fajna. 

Słowo “kudos” według Oxford Dictionary wywodzi się z Greki. Oznaczało pochwałę, wyróżnienie za jakieś osiągnięcie. Właśnie do tego służą kudosy w Mindo. To sposób na przekazanie koledze, koleżance, managerowi, a nawet szefowi, że dobrze im idzie wdrażanie nowych umiejętności i realizowanie wyzwań.

Na swoim dashboardzie możesz zobaczyć, za jakie Impulsy dostajesz najwięcej kudosów oraz sprawdzić listę osób, które dały Ci ich najwięcej. 

Zmieniaj nawyki

Wszystko, o czym piszemy, prowadzi nas do zmieniania nawyków. Żeby opanować nowe kompetencje i umiejętności, trzeba wypracować odpowiednie nawyki zarówno myślenia, jak i działania.

“Trening czyni mistrza”, mówi polskie przysłowie. Trudno się z nim nie zgodzić. Do zmiany nawyków potrzebne jest zaangażowanie. To wszystko może brzmieć na trudne i skomplikowane, ale z Mindo naukę i trening robisz w zasadzie przy okazji wykonywania codziennych obowiązków w pracy.

Bez poświęcania na naukę nowych kompetencji wielu godzin i męczących praktycznych treningów. Nie musisz też pamiętać o realizowaniu Impulsów i Wyzwań w danym dniu. Zapisywać zadań w kalendarzu albo programie – Mindo o wszystkim Ci przypomni.

Zwiększaj umiejętności swoje i innych

Wszyscy w firmie otrzymują takie same Impulsy i mierzą się z tymi samymi Wyzwaniami, dlatego ćwicząc nowe umiejętności w pracy, rozwijasz też kompetencje swoich współpracowników.

Rozmawiaj z kolegami i koleżankami o tym, co dzieje się w Mindo. Wszelkie dyskusje, podczas których będziecie się dzielić swoimi opiniami o Impulsach i Wyzwaniach, są mile widziane. Wykorzystuj nowe pomysły w codziennej pracy i wspominaj o tym innym. W ten sposób odbędziesz praktyczny trening, a może zachęcisz też pozostałych do działania?

Przez codzienną wspólną praktykę rozwinięcie nowe umiejętności szybciej.

Inspiruj innych

Czasami, żeby zacząć coś zmieniać potrzebujemy zachęty kogoś innego.  Twoja praca nad rozwojem nowych umiejętności i nawyków może stać się inspiracją dla innych. Kiedy zobaczą, że to działa i Twoje kompetencje są coraz lepsze, sami postanowią coś zmienić. Działaj, rozwijaj siebie i stań się inspiracją do zmiany dla swoich kolegów z zespołu, a także dla liderów i szefów.

Oto kilka pomysłów, jak możesz inspirować innych:

  • opowiedz przy kawie innym pracownikom jak pracuje Ci się z Mindo
  • zapytaj innych, czy zaczęli już realizować Wyzwania i co o nich sądzą
  • podziel się swoimi sposobami na wdrażanie nowych umiejętności
  • porusz temat korzystania z Impulsów i Wyzwań na spotkaniu zespołu
  • przyznawaj swoim kolegom i koleżankom z pracy kudosy – pokaż, że widzisz i doceniasz ich pracę nad wdrażaniem nowych umiejętności

Rozwijaj siebie i swoją firmę

Kiedy rozwijasz nowe umiejętności sprawiasz także, że poprawiają się kompetencje w firmie. Rozwijając siebie, inspirujesz do rozwoju też innych. To wpływa pozytywnie na zachowania i relacje wśród wszystkich pracowników. To sprawia, że wszystkim w firmie pracuje się lepiej. Rozwijasz też siebie jako człowieka. Poza pracą efekty zobaczysz też w relacjach ze swoimi bliskimi – rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Raz zmienione na dobre nawyki zostają z nami na dłużej w każdej sferze życia!

To już wszystko. Niedługo dostaniesz kolejne maile, które wprowadzą Cię do korzystania z platformy. 

Zachęcamy Cię też do przeczytania artykułu o tym, dlaczego warto rozwijać kompetencje miękkie i czym różnią się one od kompetencji twardych. 

>> Umiejętności miękkie czy umiejętności twarde – które kompetencje są ważniejsze?

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio, Pexels

Przewiń do góry